O wynagrodzeniu słów kilka

finanseJuż od wielu lat pracuję zawodowo, ale dopiero niedawno zacząłem się zastanawiać nad moim wynagrodzeniem. Stwierdziłem, że nie bardzo mam pojęcie jakie składki są mi pobierane, dla kogo, w jakiej wysokości, dlaczego oraz czy to w ogóle konieczne. Na szczęście w mojej firmie mam bardzo wyrozumiałą kadrową, która była w stanie odpowiedzieć mi na wszystkie pytania dotyczące mojego zatrudnienia, czy ten urlopów jakie mi przysługują, nie tylko wypoczynkowego, ale także na żądanie oraz wszystkie możliwości urlopów okolicznościowych.

Ta sytuacja dała mi do myślenia, ponieważ akurat ja byłem w takiej sytuacji, że miał mi kto wyjaśnić wszystkie kwestie związane z moimi zarobkami, natomiast nie każdy ma tak wyrozumiałych pracowników w dziale kadr i płac jak ja, a część firm w ogóle nie posiada na miejscu takich działów. Po dłuższym zastanowieniu stwierdziłem, że naliczanie płac, to bardzo ważny temat, który przydaje się każdemu dorosłemu człowiekowi, bez względu na formę zatrudnienia. Dlatego też myślę, że najlepiej byłoby, gdybyśmy byli uczeni takich rzeczy na przykład na przedsiębiorczości, którą każdy ma w szkole średniej.

Według mnie jest to temat dużo ważniejszy niż pisanie CV, którego wszyscy się uczą przez kilkanaście lekcji, a wystarczy na to tylko jedna, góra dwie. W końcu w dobie internetu mamy dostęp do wzorów CV więc bez większych problemów będziemy w stanie przygotować taki dokument. Oczywiście na temat wyliczania wynagrodzeń można znaleźć wiele informacji, ale moim zdaniem duże znaczenie ma przede wszystkim praktyka w naliczaniu płac, tylko wtedy będziemy w stanie dokładnie to opanować i przełożyć w przyszłości na swoją sytuację. Zdecydowanie zwiększyłoby to świadomość większości pracowników.