Gdzie firmy mogą otrzymać bezpłatne porady prawne?

kompMałe i początkujące przedsiębiorstwa mają niekiedy problemy ze znalezieniem taniego prawnika specjalizującego się w zakresie prawa pracy. Warto więc zaznaczyć, że z bezpłatnej pomocy prawnej z tej gałęzi prawa mogą one skorzystać w Inspekcji Pracy.

Inspekcja Pracy oferuje bezpłatne porady prawne z zakresu prawa pracy dla pracodawców oraz dla pracowników. Odpowiedzi na każde zapytanie można otrzymać po osobistym, telefonicznym lub pisemnym kontakcie. Inspekcja udziela odpowiedzi również na trudne zagadnienia np. wyjaśnia jak obliczać ekwiwalent za urlop wypoczynkowy dla osób otrzymujących wynagrodzenie akordowe. Trzeba jednak pamiętać, że Inspekcja Pracy nie oferuje kompleksowej obsługi prawnej, a jej porady nie mogą być traktowane na równi z orzeczeniami sądu, czy interpretacjami innych wyższych organów.

Z tego powodu firmy, które potrzebują porady prawnej z innego zakresu niż prawo pracy, powinny korzystać z pomocy kancelarii radcowskich lub adwokackich. Należy podkreślić, że nawet niewielkie, początkujące przedsiębiorstwa mogą wynegocjować z nimi korzystne warunki współpracy – zwłaszcza, gdy miałaby ona przybrać charakter długoterminowy. Ponadto korzystając z usług kancelarii można liczyć na reprezentowanie interesów firmy przez prawnika w sądzie lub innych instytucjach państwowych. Wielu prawników pomoże także w zinterpretowaniu bardzo zawiłego w Polsce prawa podatkowego, co jest szczególnie ważne, by uniknąć w przyszłości zaległości w opłatach na rzecz Urzędu Skarbowego.

Porady prawne poleca Adwokat Rykowski.