Mieszkanie dla Młodych – Czy to się opłaca?

Od jakiegoś czasu działa rządowy program Mieszkanie dla Młodych. Jak wiele tego typu inicjatyw szumnie oferuje wielkie możliwości, jeśli jednak przyjrzymy się mu bliżej okazuje się, że obwarowany jest szeregiem warunków, obostrzeń i wykluczeń. Kto więc może na nim zyskać?

Jmieszkanieak sama nazwa wskazuje, program skierowany jest do ludzi młodych, a zatem osób do 35 roku życia. standardowa wielkość dopłaty nie przekracza 10 %. Choć stan cywilny nie jest brany pod uwagę- preferowane są małżeństwa z dziećmi, bądź planujące posiadanie dzieci- młodzi z jednym dzieckiem mogą liczyć na 5 % większe dopłaty, niż ich bezdzietni rówieśnicy. Rodziny z co najmniej trójką dzieci mogą liczyć na dodatkowe 5 % dopłaty, co razem daje nawet do 20 % dopłaty do mieszkania.

Kolejnym obostrzeniem jest maksymalna cena za metr kwadratowy. Ten mechanizm wyklucza więc większość domów wolnostojących, jak i mieszkań w centrach dużych miast. W praktyce oznacza, że zwykle odpadają zarówno mieszkania w dzielnicach blisko centrum lub z bardzo dobrym do niego dojazdem, jak i znajdujące się na cichych peryferiach domki.

Jednak największym ograniczeniem jest objecie programem jedynie rynku pierwotnego. Nie ulega wątpliwości, że nowe budownictwo jest zwykle dużo droższe, niż mieszkania z drugiej ręki i może to stanowić poważną barierę dla wielu młodych Polaków.

Jeśli jednak spojrzymy z innej strony- rynek pierwotny oferuje zwykle bardziej nowoczesne rozwiązania, takie jak mieszkania dwupoziomowe, czy mieszkania typu studio. Nowe budownictwo jest zwykle bez porównania lepiej, przestronniej zaprojektowane, niż PRL-owskie bloki z wielkiej płyty.

Jeśli więc zadajemy sobie pytanie, czy skorzystanie z programu faktycznie się opłaca- nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. W wypadku każdego interesującego nas mieszkania musimy sprawdzić szereg czynników i obliczyć na ile dopłaty rzeczywiście możemy liczyć. Zwykle bowiem okaże się, że koszty zakupu i wykończenia mieszkania znacznie będą przekraczały zakup na rynku wtórnym.f